fbpx

תובנות וטיפים

מתכוננים ליום (או סשן) צילומים מקצועי:

נכון, בעידן הניידים המשוכללים בעלי המצלמות המעולות, כולנו הפכנו לצלמים וצלמיות, ותכלס זה מעולה! (באמת שאין לי דבר נגד זה:) אבל, וזה אבל גדול, רוב התמונות שאנו מצלמים בניידים הן תמונות "בשלוף" כלומר לא כאלו שתוכננו מראש, הן מנציחות את הרגע, לרוב ללא תשומת לב לזווית, לתאורה, לקומפוזיציה ובטח שללא תכנון מוקדם ומוקפד. לא כך הדבר כשנערכים לצילום מקצועי, כאן כבר מתנהלים קצת אחרת…

כשבראש ובראשונה נעזרים בשתי מילים קסומות: מה המטרה?

ורק כשיודעים מה המטרה? (צילומי אווירה עסקיים לאתר, מזכרת לסבתא, תמונה מעונבת ללינקדאין או צילום לחדר העבודה של אמא:) 

אז ניתן להתחיל לתכנן, לדמיין ולהיערך לצילומים בדרך בה נצא מהם כשהמטרה בידנו. הטקסט שלפניך נועד לסייע לך בדיוק בזה.

צלם מקצועי בצפון
צילומי זוגות
צלם מקצועי בצפון

צילום אישי/ זוגי/משפחתי.

מה המטרה – ראשית וכמו שכבר אמרנו נשאל מה מטרתו? 

האם יהפוך למצגת משפחתית? לאלבום דיגיטלי? ללוח שנה? מתנה לסבתא וסבא? לתמונה גדולה שתתלה בסלון או במטבח? לתמונה תפורסם ברשתות החברתיות? אולי זו תמונה להזמנה לחתונה? או לאירוע מרגש אחר? או שאולי היא בכלל תמונה אינטימית שנועדו רק עבורנו? 

בכל מקרה מענה על שאלה זו והגדרת המטרות תסייע לנו לתכנן את הדרך שבה נצטלם, את האביזרים שידרשו לנו ואולי אפילו תיקח בחשבון גם את המיקום שלנו יחסית לטקסט שעשוי להתווסף אליה (אם מדובר בתמונות שיעברו מכם לגרפיקאי/ת)

ובכל מקרה הנה כמה טיפים שימושיים:

התאמת צבעים – חשוב! חשוב! חשוב!(חשוב כבר אמרתי:)ולא רק בין חלקי ופריטי הלבוש שלכם/ן (חולצה, מכנס, שמלה, עניבה, כובע, צעיף, כפפות, שרשרת, מגפיים או נעליים) אלא גם בין פריטי הלבוש לצבע השיער, האודם או האביזר שתחזיקו בידיכם, לכסא שעליו תשבו, למפה שתהיה על השולחן, לצבע הפרחים שיהיו באגרטל שעל השולחן וכן הלאה. עוד נקודה שבאה לידי ביטוי בצילום זוגי או משפחתי היא התאמת הצבעים בין המצולמים וכאן כדאי להקדיש מחשבה ולבחור צבעים שהולכים זה עם זה:) נשמע מסובך? האמת שלא ממש, כל מה שנדרש הוא לדמיין את התמונה הסופית ולראות אם בדמיונכם נוצרה הרמוניה של צבעים. 

ביגוד – מומלץ להגיע לסשן צילום עם לפחות 2 לוקים (סטים של בגדים), עם בגדים שנוחים לנו (לא ברמת פיג'מה:) מחמיאים לנו, ומתאימים למה שאנחנו מעוניינים לשדר בתמונות (אמינות, רצינות, קלילות, שמחה וכו) והרי בסופו של דבר התמונות אמורות לייצג אותנו כלפי חוץ, להדגיש את האופי שלנו, ולהעביר את המסר שלנו בדרך ויזואלית.

*טיפ לדרך – לבשו את כל סט הבגדים לפני ההגעה ליום הצילומים, הביטו במראה, בקשו ממישהו לצלם אתכם בנייד, בחנו היטב, שפרו ושפצו לפני הסשן המקצועי.

 

אביזרים – גם כאן ומתוך מטרת הצילום ניתן לגזור את התשובה לשאלה זו, אם המטרה היא למשל ליצור מן התמונות לוח שנה, אזי אביזרים נחמדים כמו כדור ים, שמשיה או אבטיח יכולים להתמקם אל מול חודשי החורף ואילו מטריה ומגפיים יהיו נהדרים לחודשי החורף, אם התמונה היא מתנה לסבא החוגג 80 אפשר להצטלם עם שלטים ביד (ואפילו ריקים ואחר כך לשבץ עליהם מסר מרגש) וכמובן שיש פריטים ואביזרים כמו בלונים, פרחים, סלסלת קש, פרטי וינטאג' וכ"ו שתמיד משבחים ומשדרגים כל תמונה (רק שימו לב – הכוונה היא לכל פריט בנפרד ולא לגיבוב של פריטים שיצור עומס והגזמה:)

איפור – גם מי שביום יום אינה מתאפרת (ואפילו גברים:) יכולה לשפר את תוצאות סשן הצילומים עם קצת מייקאפ, אודם וצבעי איפור. האידאל הוא להסתייע במאפר/ת מקצועי/ת שיודעים את עבודתם (ואין איפור לאירוע ערב דומה לאיפור לצילומים סטילס) אבל אם אין בנמצא מאפר/ת אפשר גם לבד ואפשר להסתייע בכמה טיפים וסרטונים מן הרשת שידריכו אותנו בדרך. 

צילומים עסקיים

ראשית, כמובן שכל מה שנכתב מעלה בנוגע לצילום משפחתי תקף ברובו גם לצילום עסקי. שנית, חשוב שנדע שתחת הכותרת "צילומים עסקיים" ניתן למנות כמה תת כותרות מובילות:

 

צילום מוצרים – צילום זה נעשה כמעט תמיד בתנאי תאורה מבוקרים ובתנאי סטודיו, תוך הקפדה גדולה על זוויות הצילום, הצללה, פרופורציות, שימושי המוצר ועוד. 

במקרים רבים מיועדים צילומי המוצר לאתר/חנות מקוונת או קטלוג דיגיטלי ולכן אחידות התמונות והרקעים קריטית ותשומת לב רבה ניתנת לצילום המוצר ממספר זוויות על מנת להצליח להמחיש שימושים, הוראות הפעלה או ויזואליות (למשל בחפצי אומנות)

 

צילום תדמית – במקרה זה הכוונה לתמונות מעונבות במידת מה, הן אינן חייבות להיות רשמיות מאוד (ובטח שלא באמת מחייבות עניבה:) אך הן משמשות את בעל/ת העסק כתמונת פרופיל, תמונת אודות, תמונה ל"פלייר" או כרזת מרצה וכו. לרוב תמונות כאלו מצלמות פלג גוף עליון ומתוך כך ההקפדה תהא על לבוש עליון, שיער (במידה ויש:) איפור, סידור זקן ושפם (במידה ויש:) כובע, עגילים, שרשראות וכו.

 

צילומי אווירה עסקיים – להבדיל מצילומי התדמית בצילומים אלו ניתן ואפילו רצוי לשחרר את העניבה:) ולזכור שצילומי האווירה רוצים ומכוונים להעביר מסר ויזואלי, לעורר השראה, לרגש, להלהיב, ליצור קשר ולקרב בין הצופה לבין המצולמ/ת ובדרך מיוחדת (בטוח שלא פעם ראיתם תמונה טובה של מישהו ואמרתם לעצמכם בלב, עם האיש הזה בא לי לעשות פגישה עסקית או אפילו לצאת לדייט:)

טריק קטן וטוב – צילומי אווירה עסקיים ניתן לייצר גם בעבור תוכן שאנו יודעים שיידרש לנו (בעבור סדרת סטטוסים, קמפיין ברשת, מאמר או כתבת יח"צ) במקרה כזה התוכן יקדים את הצילומים! ואל הצילומים נגיע כשכבר ברור לנו מה ברצוננו לצלם ונצטייד בכל מה שנדרש(ביגוד, אביזרים וכ"ו) העמדה ותנוחות צילום (שתמיד עושות את העבודה) כמה תובנות מעניינות בסעיף זה:

*כל מי שעוסק בתנועה יודע לומר לך שגוף האדם הוא מכונה מורכבת שבה מתיחה או הרפיה של איבר אחד משפיעה אוטומטית על איברים אחרים. זו הסיבה למשל שהצלבת רגליים משפיעה על זווית הכתפיים ויישור הגב משפיע על זווית הסנטר. איך נדע מה יראה "עלינו" טוב? הדרך הכי קלה היא פשוט לשחרר עכבות, להרפות שליטה ו…לדגמן למראה ואפילו לצלם סלפי:)

*כל מי שעוסק בשפת הגוף ידע לומר לך שתנוחת הגוף מעבירה מסרים (גלויים אל המודע וסמויים אל התת מודע) רוצים דוגמאות? בבקשה:

רגליים פשוקות מעט, גף זקוף וידיים שלובות על החזה – פיקוד!

רגליים מונחות על שולחן זו על זו והידיים תומכות בצוואר – איזה מלך אני!

ישיבה על כסא בר, גב זקוף, רגליים מוצלבות וסנטר מוטה מעלה – ליידי!

וכן הלאה וכן הלאה. כל מה שצריך לעשות במקרה זה הוא לכתוב בגוגל תנוחות גוף (לקוות שלא נגיע לתמונות שאינן ראויות לקטינים:) ולהבין מן התמונות העולות על המסך, איזה תנוחה ישיבה ועמידה מעבירות את המסר לו כיוונו.

*כל מי שעוסק בתחום הדיאטות, הסטיילינג והלבוש יודע לומר שתנוחות מסוימות וזוויות צילום נכונות יחמיאו יותר (לגוף זה או אחר) יסתירו מעט את הבטן, יקטינו את האף, יעלימו את השן הבולטת…ולא, זה לא נקרא לבלף, זה רק עושה קצת יותר טוב ללב ולעין:)

צלם מקצועי בצפון
צלם מקצועי בצפון
צלם מקצועי בצפון
צלם מוצרים

אז לסיום...

מקווה שהטקסט הזה לא יגרום לכם/ן חלילה לברוח ממשימת הצילומים!

יום צילום מקצועי הוא מעמד כיפי במיוחד, ואני מבטיח לך שהחוויה הזו תביא עימה רק טוב…שלא לדבר על כך שסופסוף יהיו בידייך צילומים שתשמח/י  לשטוף בהם את העיניים, להשוויץ בהם בכל הזדמנות ולעשות בהם שימוש שוב, ושוב ושוב או עד הפעם הבאה שתרצו להצטלם (כי אני מודיע לך – זה בהחלט ממכר:)  

ובכל שאלה והתייעצות – אני תמיד כאן מוכן ומזומן.

שלכם/ן,
אסף לזר

צור קשר

מספר הטלפון שלי
0546810445
כתובת המייל שלי
service.assafphoto@gmail.com